reklama

Čo naozaj dostanete z II. piliera dôchodkového sporenia ?

Zaujalo ma, ako dokážu prezentované dokumenty a videá o korupcii vyburcovať občanov v našich končinách  k dosiaľ nevídanému fenoménu štrajkov a požadovania ukončenia korupcie zodpovedných. Zdá sa, že zverejnenie informácií o podvodoch a rozkrádaní má možno zmysel. Hmmm, a čo takto isť demonštrovať pre niečo, čo sa bytostne týka nás všetkých ? II.dôchodkový pilier je totálne zbabraná práca a to, čo sa v ňom deje je donebavolajúce zbojstvo, ale zdá sa, že to nikomu nevadí. Hoci by malo. Ide o naše budúce dôchodky a ich výšku. Bude to 20-30% nášho posledného platu alebo 50-60% ? Budeme musieť pracovať až do 70-tky (alebo až do smrti), alebo iba do 55-60 rokov ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

To sú otázky, ktoré by sa mali občania pýtať zodpovedných avšak nikto ich zatiaľ na uliciach nekričí.

Takže zopár veľmi znepokojujúcich faktov na zobudenie:

- Výnosy z akéhokoľvek fondu sú totálne pod psa.
1,5-2,5% ročne nie je výnos, ale lúpež storočia - na Vás. Zabudnite , že je to porovnateľné s úrokmi v banke a tak je to v podstate v poriadku. Nie je. Dôchodkové sporenie je postavené ako model dlhodobého investovania do dlhopisov, akcií, kde je očakávaný a skutočne dosahovaný výnos na úrovni 4,5-8% ročne !!!. To je model, ktorý platí všade na svete. Aktuárska hodnota, ktorou sa zvyčajne prepočítava budúca hodnota dôchodkového fondu je 6% ! Pri priemernej inflácii 3% budeme všetci sporitelia na dôchodku jesť slamu a zapíjať ju slanou vodou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- Niet sa čo čudovať, že tieto devastujúce výsledky hospodárenia nie sú nijak hlasno prezentované. Skúste sa pozrieť na ľubovoľnú stránku DSSiek a čo tam uvidíte ? Maximálne graf zmeny hodnoty dôchodkovej jednotky, ktorý ľuďom bez ekonomického vzdelania vôbec neumožní zistiť si, aký je skutočný priemerný výnos dosahovaný v tom ktorom fonde. (Podeľte konečnú hodnotu počiatočnou a z výsledku vypočitajte n-tú odmocninu, n-počet rokov. Hračka, čo ?) Ideálne pre masu robotníkov za pásom a ostatných neekonómov.

Takéto skrývanie výsledkov je hanebné zakrývanie faktu, že II. Pilier v súčasnej podobe je totálne neefektívny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak vám povedia, že fondy sú OK, lebo ich hodnota neklesla ani počas krízy, nehanebne vás zavádzajú, využívajúc vašu nevedomosť. Nevedomosť nie je hlúposť, zodpovední by mali mať povinnosť vysvetľovať a vzdelávať národ, nie mu klamať a zavádať ho neúplnými informáciami a polopravdami.

- Aké by teda mali byť výnosy, aby boli na úrovni ?
Bežné korporátne dlhopisy majú kupón 4,5-8%. Takže čokoľvek pod 5% je totálne okrádanie. V súčasnosti prichádzajú sporitelia o 2/3 svojho budúceho dôchodku a je im to úplne jedno - alebo o tom nevedia ? A deje a to už 7 rokov.

- Čo je v našich fondoch ?
Čo tam tí správcovia nakúpili ? Za akú cenu ? Pri akom kupónovom výnose ? Kedy ? (dôležité pre zistenie výnosu platného v danom období pre porovnanie s benchmarkom...)
Ak to skúsite zistiť z mesačnej správy, nemáte šancu. Všetky fondy cynicky uverejňujú "najvýznamnejše penažné a dlhopisové investície" - výpis 7-8 titulov zo stoviek(dúfajme) vo fonde bez zverejnenia podstatných informácií (kupón, čas, yield...)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je výnos 2% výnos preto, lebo fond investoval 1 000 000 eur pri kupóne 2% , alebo preto, že za tú istú investíciu pri kupóne 4% zaplatil 2 mil a 1 mil išiel niekomu do vrecka ? Nemáte šancu to zistiť. Ak v dobe goríl veríte NBS, že to všetko ustriehne, máte dobré nervy. Mne to nestačí a nemalo by ani Vám. Ak by fondy zarábali na úrovni alebo nadpriemerne, dalo by sa polemizovať o nezverejňovaní presnej štruktúry pre ochranu pred konkurenciou a kopírovaní "nadmieru úspešného strategického investovania portfólia" avšak v našej situácii to naozaj neprichádza do úvahy. Právo verejnosti na úplné informácie by malo byť prioritné. Ak aj tomu nerozumie 80% ľudí, vždy sa nájde 10-15% odborníkov ktorí dokážu poukázať na problém. Ak majú prístup k informáciám.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Toto nie sú mesačné správy, to je výsmech slovenskému národu rovno do tváre. Tu vidno, ako absencia ekonomického povedomia a pasivita vačšiny obyvateľstva umožnuje robiť takéto "výkazníctvo"

- Jedna vec je však zrejmá aj zo zlomku informácii, ktoré DSS poskytujú.
Zverejnené tituly zvyčajne majú 3-6 % a viac podiel na celkovom fonde a drvivá vačšina je v SR a denominovaná v eurách. Cha, cha či skôr zase do plaču. To nie je diverzifikácia. Dobrá diverzifikácie znamená, že jeden titul by nemal predstavovať viac ako 1% a menej portfólia. Ak by skrachoval, tak sa hodnota fondu zníži iba o toto 1%. Tak, ako sú fondy Nediverzifikované pri akýchkoľvek vážnych problémoch s eurom (nie až také nepredstaviteľné) alebo SR či slovenských bánk sú sporitelia v značnej strate. Tak skrachovali sporitelia v Írsku. Všetko mali v írskych fondoch a drvivú vačšinu v akciách a dlhopisoch írskych bánk. Diverzifikácia musí byť medzi štátmi, menovými blokmi, priemyslami....

- Samozrejmosťou je absencia výpočtu očakávaného dôchodku.
Na toto si nikto z politikov netrúfa. To vám naozaj nepovedia. Boja sa, že by ste ich ubili palicami.Ekonómovia sa môžu pohrať s excelom a pri troche námahy zistia:

Ak je priemerný výnos 2% pri ročnej inflácii 3% (predpoklad rovnakého rastu mzdy) a očakávanej annuite 5% ,po odpracovaní 40 rokov (od 25) môže sporiteľ očakávať z 2. Piliera dôchodok vo výške maximálne 22% z poslednej mzdy. Pri 500 eur hrubom v súčasných cenách dôchodok 100 eur.

Plus žobračenka so Sociálnej poisťovne. Tak. Seno a slaná voda.
Avšak pri výnose 7% je to už 66% ! (ostatné parametre rovnaké)

Je to značný rozdiel. Aj pri výnose do 5% a mierne nižšej inflácii + doplnok z I. piliera sú výsledky akceptovateľné (aspoň nie horšie ako bez existencie II. piliera)
Ale nie 1,5-2,5% !!! Toto vás privedie na žobrácku palicu.

- Skúste sa pozrieť na stránku Pimca (jeden z najväčších dlhopisových fondov na svete) na holdings report niektorého z fondov (len ako príklad)
- Pozrite sa na výnosy v penzijnom fonde spoločnosti FORD: (link 5 odstavec)
...Aktíva v penzijnom fonde Fordu zarobili v roku 2011 7,7%, viac ako priemer v USA, ale menej ako cieľ 8%. Dlhodobá prognóza výnosov penzijného fondu: Ford očakáva 7,5%.

Porovnajte dosahované výnosy, spôsob informovania, diverzifikáciu (vačšinou menej ako 0,5% !) a potom pochopíte, ako vás okrádajú.
Nie je čas s tým niečo urobiť ? Pri odchode do dôchodku už bude neskoro. Viem, že to možno znie ako kacírstvo, ale ak sa tento systém radikálne nezmení, tak zrušenie II. piliera mi nepripadá ako zlý nápad.

V tejto podobe je to paškvil, ktorý budúcim dôchodcom prinesie len mizériu. Iba o tom ešte nevedia.

Tomáš Kurian

Tomáš Kurian

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ekonóm, finančný analytik, priateľ všetkých čestných ľudí. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu