Brusel nám hádže kosti, a my ich obhrýzame.

Autor: Tomáš Kurian | 2.4.2012 o 10:00 | Karma článku: 11,29 | Prečítané:  2476x

Eurofondy, o ktoré sa každý bije sú v skutočnosti iba odrobinka z bohatého stola, ktorú nám Brusel blahoskolnne poskytuje na zalepenie očí, že sme v skutočnosti iba ekonomickou kolóniou bez možnosti uskutočňovať vlastnú menovú, hospodársku politiku a smerovať rast do odvetví, ktoré skutočne potrebujeme. 2 mld ročne  z EU nie je dosť, Slovesko by potrebovalo 4x viac, aby sa nám členstvo naozaj oplatilo.

Zdá sa Vám to prehnané ? Veď 1,5-2 mld eur ročne predsa nemôže byť na zahodenie !
Čo by sme bez nich robili ?!

Nuž to isté, ale v Slovenských korunách. Avšak v podstatne väčšom rozsahu, bez byrokratického obmädzovania. Nie je nijaký rozdiel medzi tým, či do ekonomiky napumpujeme ročne 2mld eur alebo korún. Z hľadiska inflácie je to to isté, ide o peniaze, ktoré tu predtým neboli a teraz sme ich prostredníctvom dotácie uviedli do obehu.

Problém je ale v tom, že Slovensko potrebuje 3x - 4x viac !

V našej krajine existuje obrovský deficit v rozvoji :

-         Infraštrukúry (tie diaľnice skutočne potrebujeme, ale oveľa viac a  rýchlejšie ako môžeme postaviť z  2 mld eur EU fondov ročne)

-          Projekty rozvoja vidieka (cesty, kanalizácie,čističky...)

-         Sociálnych služieb (absentujúce kapacity domovom pre seniorov,...)

-          Bytového fondu (naši občania sa zadlžujú do konca života kúpou králikární 55m2 s 2 násobne predraženou cenou ako je reprodukčná hodnota)

-          Výskumu a vývoja

-          Rozvoja turistického ruchu, kúpeľníctva...

-          Rozvoja energetiky
a tuctov ďalších odvetví.

 

Toto všetko by sme si však mohli zabezpečiť aj  so Sloveskou korunou !!!

Všetky zdroje na to máme, ľudské (400 000 nezamestnaných), materiálne ako aj znalostné. Tieto projekty nie sú cesta na mesiac kde je potrebný výskum NASA, potrebujeme iba slovenské ručičky, nejaký ten cement, atď...

Avšak, nemôžme ich realizovať, lebo v našej ekonomike nie je dostatok peňazí. Nemôžeme vytlačiť eurá, tlačiareň je v Bruseli.  Do Grécka (pardon, nemeckých a francúzskych bánk napumpovali stovky milliárd) no Slovensko je nútené živoriť. Nie je to férový podiel, mali by sme sa vážne začať zamýšľať nad možnosťou lepšej prosperity, rýchlejšieho hospodárskeho rastu bez eura.

Euro sme prijali prirýchlo, bez času, ktorý by slúžil na akumuláciu domáceho kapitálu.
Slovenská koruna sa v prechodnom období zhodnotila zo 45 Sk/eur na 30 Sk/eur. Tento rast poskytoval možnosť zafixovať kurz na cca 40 Sk/eur podobne ako má kurz fixovaný Čína a tvoriť prebytky platobnej bilancie, ktoré sa mohli využiť na financovanie práve takýchto domácich projektov.  Prechodom na euro sme iba zakonzervovali našu chudobu, obrali sme sa o možnosť realizovať vlastnú menovú a hospodársku politiku. Zrušili sme možnosť tvoriť vlastný kapitál, ktorý by slúžil na rozvoj domácich podnikov.

Pre kritikov, ktorí budú namietať že odchod od eura by priniesol totálny krach, obrovský nárast nezamestnanosti a infláciu mám nasledovné:

-          Najväčším importérom tovarom do európy je Čína, ktorá nemá euro, nie je v EU, a dokonca nie je ani na európskom kontinente.

Zamestnanosť (tá časť, ktorá je tvorená vo výrobných podnikoch zameraných na export) je závislá iba od konkurecieschopnosti, tzn. ceny práce. Je jedno v akej mene sa mzda vypláca. Ak však máme euro, jediný spôsob ako zvyšovať životnú úroveň je rast platov v eurách, čo následne znižuje našu konkurencieschopnosť. Príkladov, kde firmy opúšťajú, plánujú odísť zo Slovenska je dosť.  Máme euro, sme v EU a tí grázlici aj tak odchádzajú do Rumunska? (bez eura), do Ázie ?  (bez eura, mimo EU)

Takže členstvo v eure nie je nijakou garanciu našej prosperity.

-          Česko, Poľsko, Veľká Británia a ďalší nemajú euro a napriek tomu rastú oveľa rýchlejšie a o priemerných mzdách ani nehovoriac.

-          Inflácia na Slovensku s Eurom za posledných 7 rokov je cca 3%, minulý rok cez 4%.

Pričom namáme žiaden nástroj na jej regulovanie a nemáme žiadne benefity z inflačných tlakov, ktoré vyrába Brusel tlačením peňazí na záchranu cudzích bankových domov. ECB znehodnocuje našu spoločnú menu, pričom SR nedostáva primeranú protihodnotu.

-          Naopak, cez finančný kompakt nás nútia uťahovať opasky počas najväčšej krízy za posledných 100 rokov. To nie je cesta vpred.
Ešte zo žiadnej krízy sa krajina nedostala tým, že zmenší množstvo peňazí v obehu. Lebo to je to, čo znižovanie deficitu prinesie.

Menej peňazí v obehu, nižšiu kúpyschopnosť obyvateĺstva, pokles HDP.

Je úplne jedno, kde sa bude škrtať. Výsledkom bude pokles dopytu, ktorý vyvolá ďalší pokles HDP, nárast % dlhu voči HDP, ďalšie škrtanie dlhu,znižovanie platov, dôchodkov.... Ako v Grécku. Deflačná špirála, ktorá sa môže skončiť iba vtedy ak budú naše mzdy na úrovni Číny. Vtedy budeme naozaj konkurencieschopní. Máte záujem ?

Firmy, ľudia nemôžu obchodovať s korálkami alebo s mušľami. Ekonomika potrebuje peniaze. Ak Nemecko nie je ochotné dodať eurá do krajín, ktoré ich potrebujú (ale nie bankám, na  reálne projekty ktoré prinesú zamestnanosť !) tak tieto krajiny všetky jedna za druhou zbankrotujú. Jednoducho na nedostatok peňazí v obehu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?