Garancie Alebo otvorenie DSS je nezmysel.

Autor: Tomáš Kurian | 18.4.2012 o 10:15 | Karma článku: 6,64 | Prečítané:  1131x

Jednou z príčin nízkych výnosov sú už zavedené garancie a druhou, ešte podstatnejšou je nemožnosť vystúpiť. Nie je možné uvažovať systémom buď alebo. Garancie sú pochybné z princípu investovania ako takého a o možnosti vystúpiť nie je čo uvažovať. Tá musí byť vždy daná, inak ide o výpalníctvo.

Investovanie v DSS je nevyhnutne spojené s rizikom. Kto nie je ochotný podstúpiť riziko, nemôže dosiahnuť ani zisk. To je základné pravidlo kapitalizmu. Kto je pripravený niesť vyššie riziko, teda investovať do akcií, dlhopisov má predpoklad vyššieho zisku (ale aj straty). Kto chce byť super bezpečný bez rizika, musí byť pripravený na minimálne výnosy.

Preto zavádzanie garancií len obmedzuje možnosti sporiteľov kvalifikovane sa rozhodnúť a znižuje možné výnosy.

 

Oveľa horším faktorom je však nemožnosť vystúpiť.
Robí to z ľudí totálnych rukojemníkov DSSiek, ktoré nemajú absolútne žiadnu motiváciu zhodnocovať ich finančné prostriedky.

Je to výpalnícky systém, ktorý automaticky generuje neefektívnosť. DSS majú garantovaný príjem za nič. Preto sa aj tohto pravidla držia zubami nechtami a snažia sa oblbovať národ rečami o stabilite. Iste, ide o stabilitu ich ziskov, za ktoré nemusia poskytovať takmer žiadnu protihodnotu.

 

Jedinou skutočnou motiváciou pre DSS a šancou pre sporiteľov na aké také zhodnotenie je:

-          Permanentné otvorenie II.piliera

-          Zavedenie informovanosti o očakávanom dôchodku podľa doterajších výnosov a daných predpokladov inflácie, rastu miezd a očakávanej annuity.

 

Informovanosť o budúcom dôchodku je to, čo na Slovensku totálne absentuje.

Dnes len ľudia so špecifickou znalosťou ekonomiky dokážu vypočítať koľko asi môžu očakávať na základe daných parametrov, pričom to vôbec nie je zložité(ak to viete).
Toto je potrebné zmeniť. Zaviesť povinnosť pre DSS informovať sporiteľov o budúcich dôchodkoch na základe presne definovných predpokladov, rovnakých pre všetky DSS a sporiteľov.

 

Potom sa budú môcť sporitelia kvalifikovane rozhodnúť či zostať alebo vystúpiť, aký typ fondu je pre nich výhodný (vzhľadom na očakávaný výnos). Je nevyhnuté, aby takúto informáciu našiel každý na internetovej stránke svojho fondu, prepočítanú na jeho špecifické platové podmienky a aby táto informácia bol distribuovaná minimálne polročne aj listom, ako je bežné v západných ekonomikách.

 

Toto  by mala byť prvá úloha vlády v oblasti DSS.  Skutočná informovanosť sporiteľov.
( a splniť ju nie je vôbec zložité)

 

Druhou úlohou je prehodnotiť pomer 9:9 na niečo medzi 12:6  a 14:4. V súčasnej podobe je 9:9 neudržateľný a iba spôsobuje vznik obrovských strát v Sociálnej poisťovni, ktoré musia byť kryté pôžičkami s oveľa vyšším úrokom ako je výnos DSS. Toto je čisto stratový systém.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?