Na čo by mohol slúžiť druhý pilier ak by sme mali rozum. 2.časť

Autor: Tomáš Kurian | 6.2.2013 o 13:03 | Karma článku: 5,36 | Prečítané:  899x

Strategický podnik ako VSŽ (teraz U.S.Steel) by mal byť vo vlastníctve štátu. Stále sa zvyšujúce požiadavky jeho terajších majiteľov na subvencie a vyhrážanie sa odchodom z krajiny by sa mali skončiť raz a navždy. Zdroje na odkúpenie sú v II. pilieri, kde ich momentálne iba znehodnocuje inflácia. Som presvedčený, že výnosnosť U.S.Steelu je viac ako 3% !

Štát by mal využiť naakumulované zdroje v II.pilieri a odkúpiť železiarne. Nikto nebude mať nikdy záujem o ich prosperitu ak to nebudeme my sami.

Je potrebné najať profesionálny manažment (niekoho ako Eichler II a spol) zo zahraničia so skúsenosťami v danom odvetví, dobre ho zaplatiť  a motivovať k dosahovaniu nie len zisku ale aj ekologických a sociálnych aspektov podnikania.

Argumenty že štát nie je (nemôže byť) vlastníkom sú scestné. V demokratickej spoločnosti je štát na rovnakej úrovni ako ktorýkoľvek iný subjekt a tak isto má právo vlastniť ľubovoľné aktíva ako ktorákoľvek súkromná spoločnosť.

Súkromná spoločnosť si tak isto najíma do manažmentu profesionálov a stanovuje im kompetencie a platí ich za dosahované ciele.

Ak budú železiarne vo vlastníctve štátu, 100% zisku bude prichádzať do štátneho rozpočtu namiesto dnešných 19%. Nebude treba sa na kolenách doprosovať o zotrvanie zahraničných investorov ani neustále dotovať fabriku zo štátneho. Ak by sa aj polovica zisku použila na investície a renováciu kotlov, bolo by to pre štát a investorov z II.piliera oveľa výhodnejšie ako súčasná situácia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?