Abraham Lincoln a konkurencieschopnosť dnešného sveta.

Autor: Tomáš Kurian | 23.4.2013 o 16:40 | (upravené 23.4.2013 o 17:37) Karma článku: 7,10 | Prečítané:  469x

Stále opakovaná mantra na problémy Európy znie: musíme zvyšovať konkurencieschopnosť, musíme znižovať mzdy. Je tomu naozaj tak ? Spojené Štáty Americké stáli raz pred podobnou dilemou, keď Sever(štáty únie) čelil ničivo lacnej otrockej práci štátov konfederácie. Ako sa tento problém vyriešil ?

Keby Lincoln povedal:  Páni, máme problém s nízkou produktivitou a náš priemysel, ktorý platí robotníkom 7$ za týždeň,  trpí nízkou konkurencieschopnosťou. Poďme niečo urobiť preto, aby sme sa vyrovnali otrockej práci štátov konfederácie, poďme šetriť a začnime vnútorne devalvovať ( znižovať mzdy pomocou masovej nezamestnanosti).  Alebo ešte lepšie,rovno  zaveďme aj my otroctvo, pretože cene práce v otrokárskom systéme môže účinne konkurovať iba iná otrokárska spoločnosť, kde takisto za prácu ľudia nedostávajú žiadnu mzdu.

Ako by asi vyzeral svet pri takomto rozhodnutí ?

Namiesto zrušenia otroctva na Juhu a zavedenia spravodlivej mzdy by na celom Severe zaviedli otroctvo a milióny ľudí by sa posunuli o pár tisíc rokov späť vo vývoji.  Bola by to obrovská tragédia pre ľudstvo a svet by asi dnes vyzeral úplne inak.

Našťastie, Lincoln rozhodol inak a USA sa celé pretransformovali na modernú, slobodnú spoločnosť, kde práca každého je zaplatená.


Pozrime sa na súčasnú situáciu v Európe a USA.  Dnes sa tieto kultúry takisto dostali do kontaktu s „otrockou" prácou v Číne a čelia rovnakej dileme:  prispôsobiť sa „konkurencieschopnejšiemu" partnerovi v mzdách alebo odmietnuť tento otrokársky model ekonomiky. Pretože cena práce v Číne a ich sociálne zabezpečenie v porovnaní so sociálnym štátom budovaným v Európe je skutočným de facto otrockým systémom, pričom okovy na rukách a nohách naozaj nie sú nevyhnutné. Čo rozhoduje je relatívna cena práce a úroveň sociálneho zabezpečenia: dôchodky, nemocenské a ďalšie sociálne výhody.

Zdá sa, že politici dneška by sa na mieste Lincolna rozhodli namiesto oslobodenia otrokov zaviesť otroctvo v celej krajine. Aspoň takéto je ich rozhodnutie v súčasnosti, keď nereplikovateľnú konkurencieschopnosť Číny vydávajú za cieľ  a nútia európske národy zničiť všetko, čo vybudovali za posledných 100 rokov za účelom znovuzískania konkurecieschopnosti ( rozumej vyrovnaniu sa mzdám Číňanov, pretože to je to, o čo ide).

Sú títo lídri naozaj takí úbohí ?  Naozaj nedokážu pochopiť, že takto to nemusí byť ?

Nikto nenavrhuje začať vojnu s Čínou za účelom zvýšenia ich priemerných miezd a tak odstránenia neférovej výhody. Dnes existujú elegantnejšie riešenia. Jednoducho stačí povedať:  chlapci, vaše mzdy a sociálny systém je ďaleko za našimi štandardmi. Pokiaľ ho nevyrovnáte na úroveň nášho, sorry, ale nemôžeme s vami obchodovať, zničilo by nás to.  Veď  o tom je Európska únia, alebo aspoň mala byť. O podpore národov Európy a ich spolupráci a pozdvihovaní na vyššiu úroveň.  Čínske mzdy a degradácia Európanov na ich úroveň do tejto rovnice nepatria.

Asi potrebujeme ďalšieho Lincolna, ktorý by nás viedol.  Ak by sa pozrel na to, čo sa dnes deje, asi by iba neveriacky treštil očami:  Páni, zasa zavádzate otroctvo ?
To ste sa za 200 rokov ničomu nenaučili ?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?